Çocuğunuzdan Öğreneceğiniz 10 Öğreti

Çocuğunuzdan Öğreneceğiniz 10 Öğreti

Büyük olasılıkla, küçük çocuklarınıza onlardan öğrenebileceğiniz şeyler yerine ne öğretebileceğiniz odaklanıyorsunuz. Sonuçta, öğretmeniz gereken pek çok şey var – teşekkür etmekten gömlek giymeye kadar.

Ancak, çocuğunuzun size öğretebileceği birçok hayat dersi de vardır. Basitçe, yürümeye başlayan çocuğunuzun bazı şeyler hakkında çoğu yetişkinden daha iyi bir düşünme tarzına sahip olabileceği fikrine açık olmalısınız.

İşte küçüğünüzden öğrenebileceğiniz bazı öğretiler.

Başarısızlıktan Sonra Vazgeçmeyin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar başardıklarından daha çok başarısız olurlar. Sık sık düşerler, giysilerini tersyüz ederler ve günlük olarak öfkelerini kaybederler.

Ancak, başarısızlıklarından utanmazlar ve aciz oldukları sonucuna varmazlar. Bunun yerine, ayağa kalkarlar ve denemeye devam ederler.

Meraklı ol

Yeni yürümeye başlayan çocuklar herkesin bildiği gibi meraklıdır. İstedikleri soruları sorarlar, istedikleri çekmeceyi açarlar ve  ellerinden geldiğince öğrenmek isterler.

Ve sadece nesnelere bakmazlar, onları tüm duyularıyla keşfederler. Temas ettikleri her şeyi tatmak, koklamak, duymak, dokunmak ve görmek isterler.

Sabırlı ol

Tabii ki, her konuda çok sabırlı değiller (yapmak istemedikleri bir şeyi yapmaları istendiğinde olduğu gibi). Ancak, bir yürümeye başlayan bir çocuğun çalışmasını izlemek, size kendi sabrınız hakkında çok şey öğretebilir.

Anın Tadını Çıkarın

İki yaşında olmanın en büyük avantajlarından biri, geçmişle ilgili çok az pişmanlık duymanız ve hatta gelecekle ilgili daha az endişeniz olmasıdır.

Yetişkinler genellikle farkındalık tekniklerini öğrenmek ve uygulamak için çok zaman harcarlar. Ancak yeni yürümeye başlayan çocuklar için, anı yaşamak ikinci bir doğa. Hangi faaliyeti yaparlarsa yapsınlar, burada ve şimdi odaklanıyorlar.

Sadece Acıktığında Yiyin

Yeni yürümeye başlayan bir çocuğa yemek yedirmek çok kolay olmayabilir. Herkesin bildiği gibi seçici yiyicilerdir ve çoğu zaman yemek yemeyi reddederler.

Ama işin iyi tarafı, sadece acıktıklarında yemek yerler. Saat öğle vakti olduğunu söylediği için yemek yemiyorlar ve tabaklarını temizlemekle ilgilenmiyorlar. Ne zaman yemek yemek gerektiğini bilmek için vücutlarını dinlerler.

Kendin ol

İster saçları dağınık olsun, isterse odadaki tek çocuk onlar olsun, küçük çocuklar diğer insanların onları nasıl algıladıklarıyla ilgilenmezler. Kendileri olmakla meşguller.

Bu, bazen utangaç olmadıkları anlamına gelmez – kesinlikle bazı insanlara ısınmak için yavaş olabilirler. Ancak bu genellikle kendilerinden emin olmadıkları için değil, belirli kişilerden emin olmadıklarında olur.

İhtiyacınız olduğunda yardım isteyin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar son derece bağımsız olsalar da (genellikle sınırlarının farkına varmakta zorlanırlar), aynı zamanda yardım da isterler.

Bir şey yapamayacaklarını kabul etmekten utanmıyorlar. Ve birisi onlara yardım ettiğinde, genellikle oldukça nazik davranırlar.

Hayattaki Küçük Şeyleri Takdir Edin

Yeni yürümeye başlayan çocuklar süslü şeyleri veya pahalı gezileri önemsemezler. Hayattaki küçük şeylerden en çok etkilenme eğilimindedirler – tarladaki bir çiçek, gökten düşen yağmur veya oynamak için yeni bir kutu.

Birçok farklı şeyle kolayca eğlendirilebilirler. Ve genellikle hayatın en basit zevklerinde büyük neşe bulurlar.

İnsanları Önyargısız Görüntüle

Yeni yürümeye başlayan çocuklar, yaşlarına, ırklarına, cinsiyetlerine, dinlerine veya mesleğine göre insanların nasıl olması gerektiğine dair önyargılı fikirlere sahip değiller.

Birinin nasıl davrandığına göre nazik olduğuna dair işaretler ararlar ve kiminle etkileşime girdikleri konusunda açık fikirlidirler.

Duygularını ifade et

Yeni yürümeye başlayan çocuklarımızın en belirgin özelliklerinden biri, genellikle duygu düzenleme bölümünde yardıma ihtiyaç duymalarıdır (çünkü duyguları sosyal olarak uygun bir şekilde nasıl göstereceklerini her zaman bilemezler).

Ama ister üzüntüden çığlık atsınlar , ister öfkeden ayakları yere vursunlar , ister aşırı derecede sevinsinler, kesinlikle geri çekilmezler. İnsanlara duygusal durumlarını gösterme konusunda hiçbir problemleri yoktur.

Bu nedenle, genellikle yeni yürümeye başlayan bir çocuğun nasıl hissettiğini tahmin etmek zorunda kalmazsınız. Ve bu, duygularımızı içimizde tutma eğiliminde olduğumuz için yetişkinlerin öğrenebileceği bir şeydir.

Gönülden Aşk

Yeni yürümeye başlayan çocuklar kimi sevdiklerini bilir ve değer verdikleri insanlar tarafından incitilmekten korkmazlar. İyi davranışları saymazlar veya kimin daha çok şefkat gösterdiğinden endişe etmezler. İnsanları gönülden seviyorlar.

Çoğu, en yakın hissettiği insanlara karşı çok sevgi gösterir. Ve bunu genellikle düzenli olarak yaparlar. Sarılırlar, “Seni seviyorum” derler ve sırf böyle hissettikleri için sevdiklerinin kucağına tırmanırlar.

Öfkelenirken uzun süre kin tutmazlar. Hızlı hareket ederler ve genellikle paylaşma ve iyilik gösterme istekliliklerinde oldukça cömerttirler. Genellikle en son kimin “Seni seviyorum” dediği konusunda endişelenmeden düzenli olarak sevgilerini ifade ederler.

Nice Kindergarten Ailesi